ecdl logggoooo                                                                                                                                                                                                        Krudy cimer kicsi  szc cimer

cimlap_2018_05_25_16-1200 cimlap_2018_05_25_19-1200 cimlap_2018_05_25_20-1200 cimlap_2018_05_25_27-1200 cimlap_2018_05_25_38-1200 cimlap_2018_05_25_39-1200 cimlap_2018_05_25_40-1200 cimlap_2018_05_25_41-1200 cimlap_2018_05_25_42-1200 cimlap_2018_05_25_43-1200 cimlap_2018_05_25_44-1200 cimlap_2018_05_25_45-1200 cimlap_2018_05_25_46-1200 cimlap_2018_05_25_47-1200 cimlap_2018_05_25_48-1200 cimlap_2018_05_25_49-1200 cimlap_2018_05_25_50-1200 cimlap_2018_05_25_51-1200 cimlap_2018_05_25_52-1200 cimlap_2018_05_25_53-1200

Sikeresen szerepelt iskolánk tanulója, Orsós Dorottya, a nemzetközi és országos versmondó versenyen

„Tört fényű kagylókkal érkeztem a világra, babonás füvekkel, virágszirmokkal, ördögfintorral, gömbölyű boszorkánykavicsokkal. Felhők, napok, csillagok szikráinak barlanghomályos rajzát hurcoltam magammal, elkezdett kanyaros vonalakat, kis görcsös köröket, befejezetlen görbéket."

(Latinovits Zoltán)

A Siófoki Szakképzési Centrum Krúdy Gyula Szakgimnáziuma és Szakközépiskolájának képviseletében először vett részt a XXIV. nemzetközi és országos Latinovits Zoltán Vers és Prózamondó Találkozón és Versenyen, Orsós Dorottya 10. AD osztályos tanuló. A versenyt a Kárpát-medencei középiskolás és felnőtt versmondóknak hirdetette és rendezte meg Balatonszemes Község Önkormányzat Képviselőtestülete, a Latinovits Emlékmű Alapítvány, a Balatonszemesi Latinovits Zoltán Művelődési Ház és a Magyar Versmondók Egyesülete. A versmondóknak két verset, vagy prózai művet kellett megjelölni, XX. században született magyar író vagy költő alkotásaiból. A verseny összekapcsolódott az Illyés Gyula VII. nemzeti vers- és prózamondó versennyel, így aki vállalta a kiírásban (www.verss.hu/verenyek) rögzített feltételeket és Illyés Gyula munkásságából is választott, az a zsűri javaslata alapján meghívást kapott a Petőfi Irodalmi Múzeumban 2018 novemberében megrendezendő döntőre. A verseny időpontja: 2018. június 8-10. (péntek-vasárnap) A verseny helyszíne: Latinovits Zoltán Művelődési Ház, 8636 Balatonszemes, Szabadság u. 1.

PROGRAM

2018. 06. 08. PÉNTEK
14.00-tól Regisztráció
17.00 Koszorúzás Latinovits Zoltán sírjánál
18 00 vacsora

2018. 06. 09. SZOMBAT
10.00    Megnyitó ünnepség
Köszöntőt mond: Takács József, Balatonszemes Község Polgármestere

10.20 elődöntő első forduló
12.00-13.00 Ebéd
14.00 elődöntő második forduló

18.00 Vacsora - zenés-táncos ismerkedésest

2018. 06. 10. Vasárnap
10-12  A VERESENY DÖNTŐJE
13-14 döntés
EREDMÉNYHIRDETÉS

A programok izgalmasnak ígérkeztek. A színészkirály tiszteletére minden évben megszervezik a versenyt, melyre ezúttal az ország több pontjáról, de még határainkon túlról is érkeztek szavalók. Megérkezésünk után, a regisztrációt követően, szálláshelyünkre mentünk, az Esély táborba, ahol egy hamisítatlan retro érzés fogott el, hiszen szállásunk egy volt építőtábor falai között volt, szinte érintetlenül megtalálhatók voltak az épületkomplexumban a hatvanas- hetvenes évekből itt maradt relikviák. Mi többek között a pécsi Simonyi Károly Szakközépiskola és Szakiskola magyar- olasz szakos tanárnőjével, Keresztvölgyi Ágival és tanítványával barátkoztunk össze.
Sokan megérkezés után, máris siettek fürödni, élvezve a jó időt, a Balaton szépségét és megmártóztak a vízben. Egy Győrből érkező 31 éves versenyző, Antal Szabina találóan megjegyezte: „Minden évben visszajövök Balatonszemesre, van ennek a helynek és a Latinovits versmondó versenynek egy különös hangulata, vonzása.”
LATINOVITS ZOLTÁN (Budapest, 1931. szeptember 9. - Balatonszemes, 1976. június 4.) Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színész. A nemzet legnépszerűbb színészeinek egyike. 1931. szeptember 9-én, Budapesten született, saját bevallása szerint nagyapja, Gundel Károly éttermében, éppen „Krúdy Gyula bácsi asztala fölött". Édesapja Latinovits Oszkár földbirtokos, édesanyja Gundel Katalin, a legendás vendéglátós família sarja. Féltestvérei: Bujtor István, Balázs Béla-díjas színész és Frenreisz Károly, Kossuth-díjas zenész.
17 órakor kezdetét vette a temetőben a koszorúzás Latinovits Zoltán sírjánál, ahol több beszéd, emlékezés hangzott el. Többek között Takács József, Balatonszemes Község Polgármestere is emlékezett a „színészkirályra”. A verseny rendezői, a résztvevők megkoszorúzták a sírt, tisztelegve Latinovits Zoltán munkássága előtt. Elhangzott Nagy László: Gyászom a Színészkirályért című szép verse.
1976. június 4-én, 44 éves korában halt meg. Latinovits Zoltán sírfelirata Balatonszemesen:

Vándor, ki erre jársz,
Sírj vagy nevess,
Zokogó víz
Balatonszemes
Fái görcsben a tóra hajolnak,
Hatalmas nagy fia holtán
Ki voltál Latinovits Zoltán.
Pünkösdi lángnyelv júniusi szélben
Lecsap a habokra, parányi vakokra
Boldog vagonokra.
Napfogyatkozás egy júniusi éjben.

17.30-kor Filmvetítés kezdődött a Magtárban. Latinovits híres filmjeiből láttunk egy válogatást: Felelevenedtek filmjei, alakításai: közöttük Az egy magyar nábob, A Kárpáthy Zoltán, Az arany ember és természetesen a Szindbád. Talán ő az egyedüli, aki képes volt megjeleníteni Krúdy világát, a szépségvágyat, és a rezignációt, a szépség elérhetetlenségének együttes tudatát. Emlékképek a zseniális színész megszámlálhatatlanul sokféle arcáról. Ezután megtekintettük a Latinovits Zoltán Emlékkiállítást, és egy Latinovits életéről szóló Kvízjátékban vettünk részt. 18.00 órakor Huzella Péter és Zalán Tibor Verszenei koncertjét hallgattuk meg a Magtárkertben.

Másnap reggel kezdődött a megnyitó ünnepség. Köszöntőt mondott Balatonszemes Község Polgármester-helyettese. Felhívta a figyelmet arra, hogy ma egyre kevesebben olvasnak verset, akik ebben a színházteremben ülnek, ők lesznek a jövő generációi. Farkas Zsuzsanna, a művelődési ház új igazgatója köszöntötte a résztvevőket. Kiss László, a Magyar Versmondók Egyesületének elnöke fejet hajtott Latinovits képe előtt, és egyszerű szavakkal szólt hozzá: „Kedves Zoltán! Jöjj ide hozzánk! Legyél velünk, amit te képviselsz, az maga a tökély”. Beköltözött Latinovits szelleme a Művelődési Házba. A rendezvényre, melyre ifjúsági és felnőtt kategóriában lehetett jelentkezni, közel ötven résztvevő gyűlt össze a Kárpát-medencéből. A versmondók két szöveggel neveztek és az első meghallgatása után döntötte el az öttagú szakmai bizottság, hogy kit szeretnének a találkozó másnapján a döntőben meghallgatni: Kiss László (Magyar Versmondók Egyesületének elnöke), Lutter Imre (Magyar Versmondók Egyesületének ügyvezető-elnöke), Wiegmann Alfréd rendező, (az Első Magyar Versszínház rendezője), Linka Ágnes (Magyar Rádió szerkesztő-műsorvezetője), Tóth Zsóka (előadóművész, drámapedagógus): összetételű zsűri.
Orsós Dorottya, iskolánk tanulója Somogy képviseletében új versmondóként debütált. A 17 éves hölgy, a verseny talán legfiatalabb versenyzője (a legidősebb 92 éves volt) kiváló hangjával, tehetségével sikert aratott. Az érettségi után színésznőnek készülő Dorottya ezúttal Karinthy Frigyes: Prológus egy cirkusz-filmhez című versét adta elő. Ihletett, különleges előadásmódjával tette emlékezetessé a Balaton-parti versenyt. Tökéletesen felkészülve állt a színpadra. A zsűri elismerően szólt külső megjelenéséről is.Az elődöntő lezajlása után izgatottan vártuk, hogy bejutunk-e a másnap rendezendő döntőbe. Vasárnap reggel tették fel a döntőbe jutott versenyzők névsorát a netre és nagyon boldogok voltunk, hogy sikerült bekerülni az ország legjobb 12 középiskolása közé.
Dorottya a döntőben Karinthy frigyes: Előszó című versét adta elő nagy sikerrel.
Az ünnepélyes eredményhirdetésen a zsűri átadta a díjakat. Orsós Dorottya kiváló szereplésével elnyerte a zsűri tetszését, oklevelet és könyvet kapott. És persze további biztatásoka, meghívásokat más országos versenyekre. Emlékezetes, inspiráló napokat töltöttünk ezen a magas színvonalú országos és nemzetközi versenyen.
Külön szeretnénk köszönetet mondani iskolánk vezetőségének, Tóth Krisztina igazgatónőnek, hogy lehetővé tette és támogatta részvételünket.

Matyikóné Nagy Éva

 

 

 

Idézetek

Partnereink, támogatóink

Bahart Zrt, Hotel Residence Balaton, Roxy Étterem, Piroska Csárda, Hotel Panoráma, Csikó Center 97 Kft, Hotel Erzsébet Kft, Hotel Yacht Club, Hotel Diana, Mala Garden Étterem, Hotel Lidó, Hotel Magistern, Hotel Ezüstpart, Hotel Azúr Kft, Galérius Fürdő, Drogerie Markt Magyarország, Hubertus Hof Szálloda és Étterem,  Sándor Étterem, Paprika Csárda,  Hotel Jogar, Pietro Bistro & Pizzéria, Amigó Étterem & Pizzéria, Ribiszke Cukrászat, Sziro Cukrászat, Kálmán Étterem, Kiliti Csárda, Royal Sütöde Kft, Marci Pékség, Anno Taverna, Calvados Étterem, Bebo Abc, Tesco Siófok, Send-Ex 2000 Kft, Aranyszarvas Étterem, Cocktail Drink Kft, Kistücsök Étterem, Kornélia Vendéglő , Sungarden Welness & Conference Hotel, Bella Italia Étterem, SPAR üzletek-Siófok, Hotel Wellamarin, Geleta Cukrászda, Márton Cukrászda

Látogatók

Mai látogatók: 11 Összes látogató: 59438

Kubik-Rubik Joomla! Extensions