Egy lemur vallomásai - könyvtárlátogatás
2019. április 9-én iskolánk 9.CD osztályos tanulói az „Egy lemur vallomásai” című előadást tekinthették meg a Balatoni Regionális Történeti Kutatóintézet és Könyvtárban.
A „Mintha élnél” című regénnyel 1995-ben vette kezdetét Garaczi László lemur-sorozata (Pompásan buszozunk!, 1998; Arc és hátraarc, 2010), kortárs szépirodalmunk egyik meghatározó olvasmányélménye. Ez a történet kezdete: tiszta, gyermeki léthelyzet. Innentől minden csak bonyolultabb lesz. A felnőtt visszaemlékező pozíciója feltérképezi (és felszaggatja) a gyökereit, vallomásában összekuszál időket, tereket, érzéseket. Együtt nevet a kisfiúval az életen, amely, – valóban – nevetni való.
Horváth Gergely dolgozta fel és adta elő, az 1970-es években játszódó művet, melynek korszaka önmagában keveset mondhat a mai tinédzsereknek, hiszen szüleik is nagyjából ebben az időszakban születhettek. A témája egy visszaemlékezés, mely önéletrajzi lenyomatokat tartalmaz és kortárs zenei betétekkel tarkított. A történet főhőse a lassan férfivá cseperedő diák, aki csúzlival, – igen, az akkori csínytevések mára feledésbe merült klasszikus eszközével – fejbe lövi iskolájának titkárnőjét, az egymás között csak „kontyos macának” nevezett hölgyeményt. Jutalma nem maradhat el: igazgatói intő. Természetesen nem az e-naplóba, „csupán” az ellenőrző könyvbe.
A nap végeztével főhősünk nem akar hazamenni, hisz tudja, hogy otthon a szülők nem fognak örülni a beírásnak, még az is előfordulhat, – milyen meglepő manapság – hogy elverik rajta a port. Tehát leül egy padra és végiggondolja az életének röpke másfél évtizedét. A mű cselekményének nagy része a kisfiú fejében játszódik, aminek számos groteszk kép és jelenet az eredménye, a verekedésektől a lányokkal való ismerkedésig, életszerűen előadott színészi narratíva segítségével.
Az elbeszélő személye folyamatosan változik, ami a személyiség, a gyermeki lélek bonyolultságát hivatott szimbolizálni. Az elbeszélő személye mellett a tér, az idő és a környezet is folyamatosan változik. A mű vége természetesen az, hogy a kisdiák hazamegy és kénytelen szembenéznie esetleges büntetésével.
Butnaru Anita 9.CD osztályos tanuló
Szunomár Szabolcs kísérőtanár